Ana Sayfa Ekonomi 8 Ocak 2023 73 Görüntüleme

2022 yılında tarım sektörleri altın çağını yaşadı

Türkiye 2022 yılında yüzde 15 artışla 34,2 milyar dolarlık tarım eserleri ihraç ederken, Ege İhracatçı Birlikleri yüzde 17 artışla 6 milyar 727 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının yüzde 19’unu tek başına gerçekleştirerek Türkiye şampiyonu oldu.

Egeli tarım ihracatçıları 10 milyar dolara ulaşmak için Âlâ Tarım Uygulamaları ve Organik Üretimde devlet teşviklerinin değerini vurguluyor.

Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 2022 yılında yüzde 23 artışla 1 milyar 619 milyon dolar ihracat ile EİB bünyesinde Tarım kesimlerinin önderi oldu.

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği 2022 yılında ihracatını yüzde 5 artış ile 1 milyar 246 milyon dolara taşıdı.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği tarihinde birinci kere yüzde 46 artışla 1 milyar dolar ihracata imza attı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği yüzde 20 artışla 866 milyon dolar, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 852 milyon dolar ihracat ile 2022 yılını tamamladı.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği yüzde 6 artışla 829 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği 336 milyon doları Türkiye’ye kazandırdı.

2023 yılında da bu olumlu ivme devam edecek: Tarıma dayalı ihtisas OSB’ler Türkiye için büyük bir fırsat

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, “12 İhracatçı Birliğimizin 7 adedini tarım eserleri ihracatçılarımızın kümelenmesi oluşturuyor. 2022 yılı üzere dünyada ve ülkemizde resesyon finansal kriz ikliminin yaşandığı kritik bir konjonktürde tarım bölümlerimiz tarihlerinin altın çağını yaşadı. 2022 yılında tarım dallarımızın ihracatı yüzde 17 artışla 6 milyar 727 milyon dolara yükseldi. Kuru meyve, mamul, zeytin-zeytinyağı, su eserleri, baharat, tütün, odundışı orman eserlerinde, organik üretimde dünyada güçlü bir oyuncuyuz. 2023 yılında da bu olumlu eğilimin devam edeceğine inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte yüksek teknoloji yatırımlar ve sürdürülebilirlik vizyonuyla 10 milyar dolar tarım ihracatına ulaşacağımızı öngörüyoruz. Tarımda başkan bir bölge olarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na hizmet eden yeni yatırımlara her vakit muhtaçlığımız var. Paydaşı olduğumuz Avrupa ve Türkiye’nin en büyük çağdaş sera ve ziraî sanayi kümelenmesi Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, tıpkı vakitte Bayındır’da kurulan Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi değerli bir potansiyeli ortaya çıkaracak. Bergama’da kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi, tohum fide tıbbi aromatik bitkilerle ilgili Kınık’ta kurulacak Bitkisel Üretim Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bütün dünyada besinle ilgili telaşların arttığı bu devirde, ülkemiz için büyük bir avantajımız.” diye konuştu.

Turkish Tastes markası dünyada büyüyor

Türk besin eserlerinin ABD’de de tanıtılması ve bilinirliğinin artırılması için EİB bünyesindeki altı Besin Birliğinin Ticaret Bakanlığı dayanağıyla yürüttüğü Turquality projesine değinen Jak Eskinazi kelamlarına şöyle devam etti:

“Turquality Projemiz kapsamında Las Vegas Üniversitesi UNLV ve Nevada Restoran Birliğin (NvRA) ile işbirliğine gidildi, derslerde Türk Mutfağına yer verilmesi sağlandı. Ayrıyeten Turkish Tastes Referance Cookbook referans kitabı yayınlandı. Bu kitap THY’nin birtakım lounge alanlarına girerek farklılığını ortaya koydu. Ticaret Bakanlığı’na sonraki 4 yıllık başvurusu da yapıldı ve eğitim seminerleri, şef müsabakaları, toplumsal medya ve tanıtım, tadım etkinlikleriyle faaliyetlere devam edilecek. Besin Birliklerimizce 20 yılı aşkın müddettir ulusal iştirakini organize ettiğimiz dünyanın en itibarlı fuarları Summer Fancy Food Show, Biofach ve Foodex Japan fuarlarında ülkemizi ve firmalarımızı en uygun formda temsil edeceğiz. En kıymetli gaye pazarlarımızdan olan Çin’in en kıymetli fuarlarından bu yıl 6’ıncısı gerçekleşecek Çin İthalat Fuarı ulusal iştirak tertibi Birliklerimizce düzenlenecektir. Tarım ihracatımızı artırmak için teşviklere gereksinimimiz var. Lojistik çok değerli. Uzak pazarlara eserlerimizi yollarken lojistiğe gereksinimimiz var. Bilhassa yaş meyve sebzede bizim hava filomuzun buna dayanak vermesi, fiyatlarını ona nazaran daha uygun hale getirmesi lazım.” dedi.

Türkiye’nin yaş meyve zerzevat ve mamul ihracatının yüzde 22’sini EYMSİB gerçekleştiriyor

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, “Türkiye geneli toplam yaş meyve zerzevat ve mamulleri ihracatı 5,5 milyar dolara ulaştı. Bu ihracatın yüzde 22’si Birliğimizce gerçekleştirildi. Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği olarak, 2022 yılını ihracat artışıyla kapatmayı başardık. Yaş Meyve ve Meyve Zerzevat Mamulleri İhracatımız 1 milyar 250 milyon dolara ulaştı ve geçen yıla nazaran yüzde 6 oranında artış yakaladık. 2022 yılında ihracatımızın en fazla gerçekleştiği birinci 5 pazarımız Almanya, ABD, Rusya, İngiltere ve Hollanda olurken, eser bazında turşular, meyve suları, kuru domates, salça, dondurulmuş meyveler, kiraz, mandalina, domates, üzüm, şeftali ve nektarin üzere eserler ihracatta öne plana çıktı. Üyelerimiz 2022 yılında toplam 189 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi.” dedi.

Almanya, Rusya, İngiltere’ye fuar iştirakleri, Endonezya ve Singapur’a URGE heyeti

Uçak, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılında üretim kısmıyla ilgili temel odağının kalıntı ile gayret, meyve zerzevat kayıpları ve eğitim faaliyetleri üzerine olacağından bahsetti.  

“Ege Bölgesinin her yerinde, bahçe ve işletmelerde kapsamlı bir eğitim programı başlatıyoruz. Bu programda Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Üniversitelerden de teknik dayanak alarak daha az kayıpların olduğu, hakikat ilaçlamanın yapıldığı bir üretim modeli için örnek olmaya çalışacağız.  Yurt dışında da ihracatımız artırmak, üyelerimize yeni alıcılar ve pazarlar bulmak için çalışmalarımız devam edecek. 2023 yılının birinci yarısında Almanya, Rusya ve İngiltere’ye fuar iştiraklerimiz olacak. Endonezya ve Singapur’a da bir URGE heyeti düzenleyeceğiz. 2023 yılı yurt içi ve yurtdışı aktiflikleri ile dolu dolu bir yıl olacak, umarım bu faaliyetlerimiz ihracatımıza da yansır ve ihracatımızı 1 milyar 500 milyon dolar düzeylerine çıkabiliriz.”

Tarım ihracatının artışında organik ve katma bedelli eserlerin rolü büyük

EİB Organik Eserler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, 2022 yılında Ege’nin tarım ihracatında 1 milyar doların üstünde artış yaşandığına değindi.

“Ege’nin ziraî üretimde dünyada kıymetli bir gücü var. İhracat artışında organik ve katma pahalı eserlerin rolü büyüktü. Akdeniz mutfağının, Akdeniz eserlerinin yüklü tedarikçisi olmamız en büyük avantajımız. Türkiye’de yüklü olarak taze zerzevat meyve, Ege Bölgesi’nde ise mamul eserler daha çok ihraç ediliyor. Dünyada üretimde ve ihracatta başkan olduğumuz sarı lop incirimiz yalnızca Aydın bölgesinde yetişen özel bir eser. Sultaniye üzümümüz yeniden Ege bölgesine has bir eser. Malatya’nın Şekerpare Kayısısı tekrar Ege Bölgesi’nde işleniyor ve gönderiliyor. Su eserlerinde balık üretiminin büyük bir kısmı bölgemizde yapılıyor. Üzüm üretimimizi 100 bin tonlardan 350 bin tonlara, incir üretimimizi 15 bin tonlardan 100 bin tonlara, kayısı üretimimizi 20 bin tonlardan 120 bin tonlara çıkardık. Ege’nin tarıma ve besine bakışı büsbütün sürdürülebilirlik üzerine konseyi. Kuru meyvede dünya önderi olmamızın nedeni 30-40 yıldır üniversitelerimizde, araştırma enstitülerimizle ihracatçılarımızla daima birlikte oluşturduğumuz altyapıdır. Türkiye’deki sürdürülebilirlik ve organik tarımda uyumu EİB yönetiyor. 500 milyon dolar civarında organik ihracatımız var, 1 milyar dolara yükselteceğiz.”

İyi Tarım Uygulamaları ve organik tarım teşvikleri gerekiyor

Işık, “Üretimden ihracata kadar olan bütün süreçte altyapımızı hazırlıyoruz. Sanayimizi organik tarıma nazaran oluşturuyoruz. Pandemide yaşananlar, iklimsel değişiklikler, üçüncüsü de Ukrayna-Rusya savaşı besinin ne kadar stratejik bir eser olduğunu ortaya koydu. Avrupa’da 2030’a kadar tarımın yüzde 30’unun organik tarıma geçmesini hedefliyor. Bu bizler için de çok kuvvetli bir ileti. Bizim de birebir formda bu yapılanmamızı yapmamız lazım. Bu altyapıyı kurmak için bütün dünyada çiftçi desteklenmelidir. Hem yeterli tarım uygulamaları, hem organik tarım uygulamasının teşvikleri gerekiyor. Eser bazlı dayanak gerekiyor. Dekar bazlı üretim değil. Tıpkı biçimde havza bazlı üretim teşvik edilmeli. Birebir biçimde biyolojik ve biyoteknik uğraşların desteklenmesi lazım. Bölünmüş arazi yapısında biyolojik ve biyoteknik uğraşta başarılı olma bahtınız yok. Lakin havza olaraktan o bölgeleri biyolojik ve biyoteknik uğraş yaparsanız o vakit pestisitten ari bir üretim gerçekleştirebiliyorsunuz. Bizim önümüzdeki 8-10 yılın maksatları bunlar olması lazım. Devlet tarafından verilmiş ve verilecek olan takviyelerin bu dinamiklere nazaran kurgulanması gerekiyor.” dedi.

Su eserleri ve hayvansal mamuller dalı besinde ihracatın yıldızı oldu

Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, “Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller Kesimi olarak ihracatımızı geçen yıla kıyasla Türkiye ihracat artışının üzerinde bir oranla %20 artırarak birinci sefer 4 milyar dolar düzeyini aşmanın ve 2023 yılı ihracat amaçlarımızın çok üzerinde bir muvaffakiyet yakalayarak rekorlarımıza her geçen gün yenisini eklemenin gururunu yaşıyoruz.  Birliğimizce ise 2022 yılında ihracatımızı %23 artırarak 1,6 Milyar dolar düzeyine, ünite fiyatımızı ise 3,47 dolara çıkardık ve birebir vakitte Bölgemiz besin dalı ihracatının yıldızı olduk. 2022 yılında toplamda yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere, 6 adet milletlerarası fuara info stant ile iştirak sağladık, 2023 yılında tekrar en az 6 info stant iştiraki ile bölümün tanıtımına devam edeceğiz. 2023 Yılında, Kesimimizin öncelikli pazarı ortasında yer alan Afrika’ya yönelik olarak planlanacak çeşitli projeler ile bölümümüz eserlerini değerli bir potansiyel pazara yöneltmeyi hedefliyoruz 2023 yılında Kenya’da iştirak sağlayacağımız fuar ve ticari ziyaretler dışında, daha geniş düşünerek bir URGE projesi başlattık. Dünyanın sağlıklı beslenmesi için protein gereksinimini karşılayan bedelli dalımızın bu başarısına katkı sağlayan değerli ihracatçılarımız ve paydaşlarımız ile birlikte emek vererek ulaştığımız bu ihracat hacmini 2023 yılında Türkiye olarak 4.3 milyar dolara, Ege olarak 1,8 milyar dolara çıkarmak ve besin kesimi ihracatının lokomotiflerinden olan dalımızda yeni ihracat rekorları kırmak için projeler üreterek çalışmaya ve katma bedelli ihracat yapmaya devam edeceğiz.” dedi.  

Hububat bakliyat yağlı tohumlar kesimi tarihi rekor kırdı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Lideri Muhammet Öztürk, “Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Dalımızın Türkiye geneli ihracatı %25 artışla 11,4 milyar dolara yükseldi ve besin eserlerinde en çok ihracat yapan dal olduk. Birliğimizce 2021 yılında 682 milyon dolar olan ihracatımız, 2022 yılında Türkiye ihracatının üzerinde bir artışla yüzde 47 artarak 1 milyar dolara çıkmıştır. Bundan 10 yıl evvel 280 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2022 yılında ihracatımızı yaklaşık 4 kat artırarak 1 milyar dolar düzeyine çıkarmış olmanın sevincini yaşamaktayız. Firmalarımızın memleketler arası pazarlarda rekabet güçlerini artırmak için bir Ur-Ge projesi başlatacağız.” diye konuştu.

Tütün ihracatı 829 milyon dolara ulaştı

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Lideri Ömer Celal Umur, “Türkiye geneli tütün ve tütün mamulleri ihracatı 2022 yılında yüzde 6 oranında artış göstererek 829 milyon dolara ulaştı. Bu ihracatın 253 milyon dolarını yaprak tütün, geri kalan 576 milyon dolarını ise tütün mamulleri oluşturdu. Ülkelere nazaran ihracata baktığımızda, yaprak tütün ihracatımızda birinci üç pazar ABD, İran ve Belçika olurken tütün mamulleri ihracatında birinci 3 pazar Irak, Romanya ve Gürcistan olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılında Birlik olarak sürdürülebilirlik manasında değerli bir yol kat ettik. Denizli’de 16 zirai atık toplama merkezi kurduk. Kurduğumuz çalışma komiteleri verimli bir biçimde çalıştılar. Yeni bir Sürdürülebilirlik URGE projesi başlattık. Bu proje kapsamında da sürdürülebilirlik gayelerimiz için çalışmalar yürüteceğiz. 2023 yılında Birliğimizin sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmaları 2022 yılında olduğu üzere sürat kesmeden sürecek. Üretim ve ihracatında dünya önderi olduğumuz oryantal tütünde sürdürülebilir, etrafa hassas bir üretim için Birlik olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Odundışı orman eserleri ihracatı yüzde 7 artışla 194 milyon dolar oldu

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ali Fuat Gürle, “Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri Kesimimizin Türkiye geneli ihracatı 2022 yılında yüzde 17 artışla 7 Milyar dolardan 8,5 milyar dolara yükseldi. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri ve İhracatçıları Birliği olarak ihracatımız da yüzde 16 artışla 791 milyon dolardan 940 milyon dolara ilerledi. 2023 yılında 1 milyar dolar barajını aşacağımızı öngörüyoruz. Türkiye, 2022 yılında ölçü bazında yüzde 26,4 bedel bazında yüzde 7 artışla 194 milyon dolarlık odundışı orman eserleri ihraç ederken bu ihracatın 106 milyon dolarlık kısmı Birliğimizce gerçekleştirildi. Kekik 53 milyon dolarla, defne 27 milyon dolarla, adaçayı da 8 milyon dolarla birinci üç eserimiz. Odundışı orman eserlerinde ortalama ihraç fiyatı Türkiye geneli 0,93 USD/Kg iken, Ege Bölgesi’nde bu sayı Ege Bölgesi’nde 3,31 USD/Kg’a ulaşıyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim kalite ve verimliliğini, tıpkı vakitte ihraç edilebilir eser çeşidini artırmak için çeşitli projeler yürüteceğiz. Tüm alt kesimlerimizde tekrar her türlü fuar, heyet, dijital platformlarda Türkiye’nin gücünü ve marka bedelini gösteren çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Bu maksat için Suudi Arabistan, İsrail, Fas ve Amerika üzere ülkelerden alım heyetlerini ülkemize getirmeyi tıpkı vakitte Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail üzere ülkelere de sektörel ticaret heyetleri düzenlemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al
gaziantep escort bayan gaziantep escort turkhacks.com hack forumu hacker sitesi muğla escort escort fethiye escort bodrum escort marmaris izmir escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort mersin escort eryaman escort
Manavgat Escort https://www.turkcasino.net/ deneme bonusu veren siteler tokat escort cheapest viagra cheapest viagra