Akkuyu Nükleer A.Ş. Ulusal Çocuk Fotoğraf Yarışı’nın Sonuçları Belirli Oldu

Akkuyu Nükleer A.Ş. Ulusal Çocuk Fotoğraf Yarışı’nın Sonuçları Belirli Oldu

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen ulusal fotoğraf müsabakasında dereceye giren ...

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen ulusal fotoğraf müsabakasında dereceye giren çalışmalar belirlendi.

Bu yılki yarışın teması “Temiz Gelecek için Pak Enerji” idi. Müsabaka kapsamında iştirakçilerin, artan güç talebinin karşılanması açısından nükleer santral imali ehemmiyetinin altını çizmeleri, sera gazı üretmeyen ve böylelikle gelecek kuşaklar için etrafın korunmasını sağlayacak bir güç kaynağı olan nükleer gücün ehemmiyetini vurgulamaları istenmişti. Yarış 6 ila 14 yaş ortasındaki çocuklar ortasında, 6-10 yaş ve 11-14 yaş olmak üzere iki farklı yaş kategorisinde düzenlendi. Çevrimiçi formatta düzenlenen yarışa müracaatlar, fotoğrafın taranmış hali yahut fotoğrafının e-posta ile gönderilmesi yoluyla yapıldı.

Müsabaka, COVID-19 salgınına karşın çocuklar ortasında büyük ilgi gördü. Toplamda 150’yi aşan müracaat sayısıyla yarışın tarihinde bir rekora imza atılmış oldu. Müracaatlar, ortalarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve öteki birçok ilin bulunduğu Türkiye’nin dört bir yanından yapıldı.

Müsabakanın müracaatlarının 1-15 Nisan tarihleri ortasında yapılması planlanırken ağır talep üzerine son müracaat tarihi 18 Nisan’a kadar uzatıldı.

Fotoğrafların değerlendirmesi ise iki başka etapta yapıldı. İştirakçilerin müracaatları birinci olarak, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi’nin çalışanları ile profesyonel bir hoş sanatlar öğretmeni tarafından değerlendirildi. Bu ön kıymetlendirme sonucunda 30 fotoğrafın yer aldığı liste oluşturuldu ve bunlar yarış heyetindeki onursal temsilcilerin değerlendirmesine sunuldu. Ana heyette Mersin’in önde gelen televizyon kanalı Kanal 33 İdare Şurası Lideri Turgay Demirtaş, Anadolu Ajansı Mersin muhabiri Sezgin Pancar ile Gülnar’ın Sesi Gazetesi’nin sahibi Yalçın Taşlıalan’ın yanı sıra, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’den Genel Müdür Basın Sekreteri Vasiliy Korelskiy ve Özel Kalem Müdürü Natalya Konovalova yer aldı.

Değerlendirmeler sonucunda her yaş kategorisinde 5’şer kazanan belirlendi. 6-10 yaş kategorisinde dereceye girenler sırası ile Ulyana Sezemina, Zeynep Sena Ayhan, Mariia Beliaeva, Cennet Karakaya ve Naz Oralp; 11-14 yaş kategorisinde ise Elif Beren Çalgıcı, Sura Yaşa, Ayselnur Akar, Aleksandra Malysheva ve Arina Daibova oldu. Dereceye giren çocuklara ödül olarak, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’den el sanatları setleri ve hatıra ikramların yanı sıra bir aylık çevrimiçi fotoğraf kursu da verilecek. Ayrıyeten yarışın tüm iştirakçileri da, elektronik ortamda hazırlanan “yarışmaya iştirak belgesinin” sahibi olacak.

Yarışmacıların fotoğraflarını kıymetlendiren heyet üyeleri AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Ulusal Çocuk Fotoğraf Yarışması’na ait şunları söyledi:

Anadolu Ajansı muhabiri Sezgin Pancar: “AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin, bu türlü manalı bir gün için düzenlemiş olduğu yarışta yer almaktan ötürü memnunluk duydum. Çocukların, birbirinden hoş yapıtlarını inceleme bahtı bulmak çok keyifliydi.”

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Özel Kalem Müdürü Natalya Konovalova: “Tüm yarışmacıların fotoğraflarını sahiden çok beğendim. Fotoğrafların çok canlı ve aydınlık olduğunu, neredeyse hiç kasvetli tonların olmadığını kaydetmek isterim. Bu, çocukların şahane ailelerde, sevgi ve yardımseverlik atmosferinde büyüdüğünü gösteriyor, bunun için ebeveynlerine çok teşekkür ediyorum. Birçok fotoğraf doğayı tasvir ediyor; hayvanlar, dağlar, açık gökyüzü, bu da çocukların nükleer santralin etraf için sağlam ve inançlı olduğunu anladığı manasına geliyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Basın Sekreteri Vasiliy Korelskiy: “Çizimlerin hepsi mükemmel. Bütün çocuklar istisnasız yeteneklidir. Her iştirakçi, eline kalem alıp kendi niyetlerini çizerek elinden gelenin en güzelini yapmış. Bizim için her bir fotoğraf çok bedelli ve değişik. Değerli olan, her fotoğrafta tabiata ve hayvanlara, aile ve arkadaşlara, meskene ve memlekete, bilime ve yeni teknolojilere olan sevgi temasının geçmesidir. Eminim ki bu cins müsabakalar ileride de yapılacak. Bu yüzden kazanmak isteyen herkes şimdiden yeni parlak ve enteresan fotoğraflarını yapmaya başlayabilir. Tüm iştirakçilere teşekkür ediyorum.

İştirakçilerin fotoğrafları, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin resmi Instagram ve Facebook sayfalarında #akkuyu, #akkuyunükleer, #Akkuyu23Nisan, #TemizGelecekİçinTemizEnerji ve #AkkuyuResimYarışması etiketleriyle paylaşılacak. Müsabakada mükafata layık görülenlerin tam listesi de AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin resmi internet sitesi ile Instagram ve Facebook sayfalarında yayınlanacak.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. de, kazananları tebrik ederek sanat ve eğitim hayatlarında muvaffakiyetler diledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)