Balığı kızartmak, Omega-3’leri yok ediyor

Balığı kızartmak, Omega-3’leri yok ediyor

Balığın değeri, çokça omega 3 yağ asitleri içermesinden geliyor. Balığın bedende çok kıymetli misyonları olan A, D, K ve B vitaminleri ile iyot ...

Balığın değeri, çokça omega 3 yağ asitleri içermesinden geliyor. Balığın bedende çok kıymetli misyonları olan A, D, K ve B vitaminleri ile iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri açısından da güçlü bir besin olduğunun altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Ancak, adeta bir sağlık deposu olan bu içerik, balığın kendi doğal şartlarında yaşamış olmasıyla da çok yakından bağlı. Örneğin balık, omega 3’ü deniz yosunlarıyla beslenerek bedenine katıyor. Bu nedenle balık satın alırken doğal ortamında beslenen deniz balıklarını tercih etmemiz önemli” dedi.

Balık kızartarak tüketilmemeli

Yeni araştırma sonuçlarına nazaran balıktan alınan besin kıymetlerinden azamî yarar sağlamak için haftada 2-3 kez tüketilmesinin önerildiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Burada dikkat edilmesi gereken bir mevzu var. Tahminen ortada bir balıkları kızartarak kaçamak yapabilirsiniz. Lakin bu durumda bedeninize girecek omega 3’leri unutun. Sağlık için en doğrusu balığı fırın yahut ızgarada pişirip tüketmek. Balık tüketemediğimiz yaz ayları yahut hiç balık tüketemeyen şahıslar için omega 3 yağ asitleri içeren kapsül üzere preperatlar, tabip teklifiyle kullanılabilir” biçiminde konuştu.

Balık taze değilse süt eserleriyle bir arada tüketilmemeli

Balık taze değilse balıkla birlikte süt eserlerinin tüketilmemesi gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bayat balık esasen sıhhatimizi bozar ve bir de süt eserleriyle tüketildiğinde bu durumdan çok daha şiddetli etkileniriz. Balık satın alırken dikkat edin; gözler parlak, deri gergin ve yüzgeçler pembemsi olmalı” dedi.

Balıktan sonra helva yemek muhtemel ağır metalleri bedenden uzaklaştırır

Balıktan sonra helva yemenin boş bir alışkanlık olmadığının altını çizen Tuba Örnek, “Bunun altında yatan sebep, tahinin balıktaki muhtemel ağır metalleri bedenimizden uzaklaştırmasıdır. Ancak helva sonuçta şekerli bir besin, ölçüsüne dikkat ederek tüketmekte yarar var” açıklamasında bulundu.

Sağlıklı balık tanımı

İstediğiniz bir balık çeşidini ayıklayıp yıkadıktan sonra fırın tepsisine dizin. Balıkların içine yahut ortalarına defne yaprağı yerleştirin. Yeniden ortalara domates, yeşil biber, soğan ekleyin. Öteki tarafta bir kâse içinde zeytinyağı, karabiber, pul biber, tuz, nane, kekik, limon suyu ve sarımsak rendesi karışımını hazırlayıp balık ve sebzelerin üzerine sos olarak dökün. Fırında 200 derecede pişirin. Yanına mevsim sebzeleriyle rengarenk bir salata eklerseniz daha da sağlıklı olur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)