Ana Sayfa Ekonomi 12 Mayıs 2023 190 Görüntüleme

“Bulutistan Customer Summit 2023” Türkiye’nin Bilişim Sektörünü Bir Araya Getirdi

Türkiye’nin en süratli büyüyen teknoloji şirketi Bulutistan; Türkiye bilişim kesimi için daima daha düzgününü başarma amacıyla çalışmayı sürdürürken, bu yolda paydaşları ile kurduğu güçlü iş birliğini “Bulutistan Customer Summit 2023” etkinliğinde ortaya koydu. Türkiye’nin bilişim bölümüne hizmet veren yaklaşık 400 bölüm temsilcisinin iştirakiyle gerçekleşen dorukta, ülkemizin cumhuriyetin 100’üncü yaşındaki dijitalleşme atağı masaya yatırıldı. Bulutistan’ın da yakın periyot maksatlarının açıklandığı aktiflikte açılış konuşmasını üstlenen Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk unicorn olma yolunda adım adım ilerlediklerini belirtirken; Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, 2023 yılı sonuna kadar 7 ülkede, 22 kentte olmayı hedeflediklerini lisana getirdi.

 

Kendi yazılımlarını ve tahlillerini üreten, güçlü Ar-Ge donanımına sahip bir Türk şirketi olarak büyüyen Bulutistan; cumhuriyetin 100. yaşını kutlarken başlattığı ve klasik hale gelecek “Bulutistan Customer Summit 2023” ile Türkiye bilişim bölümünü bir ortaya getirdi. Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina’da 400’e yakın dal temsilcisinin iştirakiyle gerçekleştirilen ve bilişim kesiminin yarınının konuşulduğu aktiflikte; Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü ve ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ve Bilişim Sanayicileri Derneği (TUBİSAD) Lideri Levent Kızıltan konuşmacı olarak yer aldı. Bulutistan’ın da yakın periyot maksatlarının açıklandığı aktiflikte konuşmacı olarak yer alan Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, 2023 yılı sonuna kadar 7 ülkede 22 kentte olmayı hedeflediklerini lisana getirirken; Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk ise unicorn olma yolunda adım adım ilerlediklerini belirtti. 

Bulutistan Customer Summit 2023, Bulutistan’ın klasik hale getireceği ve bu yıl 9 kategoride verilen müşteri mükafatları merasimi ile son buldu.

 

“Bulutistan olarak geçen yıla nazaran 3 kat büyüdük”

Etkinliğin açılış konuşmasını üstlenen Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, Bulutistan’ın 8 yıl evvelki kuruluşundan bu yana nasıl bir gelişim gösterdiğini aktardı. 2022 yılının kendileri için bir mihenk taşı olduğunu ve birçok değerli muvaffakiyete imza attıklarını belirten Gençtürk, “Türkiye’nin en süratli büyüyen teknoloji şirketi, Avrupa’nın da en süratli büyüyen 20 şirketinden biri olarak 2022 yılında dolar bazında tam 3 katına çıkmayı, finans bölümüne özel finans topluluk bulutu alt yapısını hayata geçirmeyi, çalışan sayımızı yüzde 120 arttırmayı, iş ortağı sayımızı ise yüzde 350 oranında arttırmayı ve sunduğumuz altyapı yatırımlarını tam 3 kat arttırmayı başardık. Bunlara ek olarak operasyon takımımızın yeni yerleşkesini Bilişim Vadisi’nde kurduk. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gayelerimiz çok yüksek. Bu hoş yılın sonunda Mart ayı itibariyle sevgili CEO’muz Begim Başlıgil’den bayrağı devralmak bana kısmet oldu. Bu manada çok keyifli ve gururluyum. Zira 8 yıl evvel fikir etabında olduğum Bulutistan’da bugün bu vazifesi icra etmek benim için çok önemli” açıklamasında bulundu. 

 

“En büyük hayalimiz unicorn olmak”

En büyük amaçlarının unicorn olmak olduğunu da belirten Gençtürk, “Unicorn olmak isteyen bir yerli sermaye firmasıyız ve bu bizim amaçlarımızın başında geliyor. Bu başarıyı elde ederek bölümümüzde Türkiye’nin gururu olmak istiyoruz. Bunu tek başımıza yapamayız, bu başarıyı iş ortaklarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Bugün 125 kişilik uzman takımımız ile 3 farklı coğrafyada, 6 farklı data merkezi üzerinden Türkiye’nin en büyük 1000 şirketinin 500’üne hizmet veriyoruz ve Türkiye’nin en büyük 20 holdingi bizimle çalışıyor” dedi.

Bulutistan’ın Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması amacını dünya devi servis sağlayıcı firmaların altyapısıyla sunabildiklerine dikkat çeken Gençtürk; “Bulutistan birinci kurulduğu günden farklı bir yere evrimleşti. Artık yalnızca bir bulut platformu değil, Türkiye’nin yerelleştirilmiş hibrit bulut platformu, yani bulut ekosistemi diyebiliriz. Bu ekosistemin içinde; iş ortaklarımızın bulut altyapısı üzerinden sunduğu hizmetlerimiz var. Misyon olarak yalnızca hiper ölçekli, bir yandan rakibimiz bir yandan iş ortağımız olan markalarla iş birlikleri yapıyoruz. Bölümümüzün en kıymetli handikaplarından biri Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması sorunsalı. Müşterilerimiz bilgilerini burada tutmak isterken bir yandan da hiper ölçekli bulut hizmet sağlayıcıların da servislerine ulaşmak istiyor. Bunu mümkün kılan Bulutistan olarak yapmış olduğumuz iş birlikleri ve yatırımlar” açıklamasında bulundu. IBM ile yaptıkları iş birliğinin buna değerli bir örnek olduğuna dikkat çeken Gençtürk, IBM Cloud üzerinden müşterilerine, bilgileri Türkiye’de kalacak halde bir altyapı sunduklarını belirtti. 

 

“Farklı kesimlerin dinamiklerine ve beklentilerine yönelik farklı hizmetler üretiyoruz”

Gençtürk ekosistemin öteki kesimlerini da şöyle açıkladı: “Finans dalı ve oyuncuları için de Türkiye’de birinci kere finans topluluk bulutu altyapı yatırımı yaptık. Burada kıymetli olan BDDK ve Merkez Bankası’na uyumluluktu. Bu hususta gerekli tüm onayları aldık. Ekosistem içinde sunduğumuz bir öbür hizmet de SAP Cloud platformumuz. Son 5 yılda bu platformdan yararlanan müşteri sayımız yüzde 70’e yükseldi. Türkiye’de yüzde 50’nin üzerinde bir pazar hissesi ile şu anda bu alanda başkan olarak hizmetlerimize devam ediyoruz. Oluşturduğumuz bir öteki topluluk bulutu da perakende dalı özelinde yatırımını yaptığımız perakende topluluk bulutu. Bulutistan olarak gördük ki; bölümlerin muhtaçlıkları ve dinamikleri birbirinden çok farklı. Regülasyonların dışında performans beklentileri de çok farklı. Biz de bunu gözeterek yatırımlar yapıyor ve kendimizi daima geliştiriyoruz.”

 

“Önceliğimiz her vakit müşterilerimizin gereksinimleri oldu”

Bulutistan’ın kuruluş gününden beri önceliklerinin her vakit müşterilerinin muhtaçlıkları olduğunun altını çizen Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil ise, “Kendimize sorduğumuz birinci soru şu oldu; ‘Neyi farklı yapacağız ve müşterilerimiz neden Bulutistan’ı tercih etsin?’ Bunun karşılığını ararken tersten bir metot izledik ve biz ‘Ne yapmalıyız?’ sorusuna değil ‘Ne yapmamalıyız?’ sorusuna odaklandık” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti: “İlk olarak müşterilerimizden asla taahhüt istememeliyiz, onları kontratlarla bağlamamalıyız, dedik.  İkinci olarak kapalı olmamalıyız; müşterimiz bize verisini emanet ederken şeffaf olmalıyız, bilgiyi çabucak paylaşmalıyız, dedik. Üçüncü olarak ise sorumluluk almaktan kaçmamalıyız, dedik; sorun bizden kaynaklansa da kaynaklanmasa da bizden değil deyip bırakmamalı, gerçek bir tahlil ortağı olmalıyız, diye düşündük. Ve son olarak kestirim edilemez olmamalıyız; son dakika hareketler yapmamalı, müşterilerimizi fiyat konusunda korkutmamalıyız, dedik. 8 yıldır da bu kelamımızı tutmaya devam ediyoruz.” 

 

“2023 yıl sonu gayemiz 7 ülkede 22 kentte olmak”

Başlıgil, Bulutistan’ın global açılımından da kelam ederek; “2022 yılında CIS bölgemizi açtık ve globalleşme seyahatimize çok büyük bir güçle başladık. Bugün Azerbaycan’daki her 10 holdingden biri bizimle çalışıyor. Buna ek olarak MENA genel müdürlüğümüzü de Dubai’de açıyoruz. Bu yıl İngiltere de geliyor. 2023 yıl sonu amacımız; 7 ülkede 22 kentte var olmak. Göreceğiniz üzere, memleketler arası bir Türk markası kurma hayalimiz çok büyük ve güçlü” açıklamasında bulundu.

“Bilişim ve birçok farklı kesimi yapay zeka domine edecek”

Türkiye’deki bilişim bölümüyle ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TUBİSAD) Lideri Levent Kızıltan, bilişim dünyasında çok büyük bir değişim olduğunu belirterek, “Türkiye’de bilişim dalında 2021 yılının bilgilerine baktığımızda sayıların şöyle olduğunu görüyoruz; her şey çok süratli gelişti ve pazar yaklaşık 26 milyar dolar, yani geçen yılki kurla 260 milyar TL olarak kapandı. 2022 yılında ise Türk lirası olarak pazarın 400 milyar TL civarında olduğunu kestirim ediyoruz. Enflasyon ve döviz kurları nedeniyle bilişim teknolojileri pazarı bir ölçü geriledi; fakat bu yalnızca Türkiye’ye has bir şey değil, bu ölçekleme dünyadaki öteki ülkelerle kıyaslanarak yapılıyor. Bundan sonra inanılmaz bir değişimle karşı karşıyayız ve bu değişim yapay zekâ. Yapay zekâ ile çok sayıda şeyin değiştiğini, günlük hayattaki sürecin farklı bir istikamete gittiğini göreceğiz. Sanayide çalışan karar vericilere teknolojileri anlatmak yerine iş tahlillerini göstersek endüstrinin de sanayinin de değişimi çok daha süratli olabilir” dedi. 

“Dijitalleşme birebir vakitte demokrasi demektir”

İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü ve ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ise dijitalleşmenin ülkemiz açısından çok kıymetli olduğuna dikkat çekerek, “Bulutistan çok büyük bir sorumluluğun altına giriyor, zira dijitalleşme birebir vakitte demokrasi demektir. Dijitalleşme finans üzere bahislerde fırsat eşitliği sağlar, bu nedenle burada son derece demokratik bir iş yapılıyor” açıklamasında bulundu.

Deprem bölgesindeki vilayetlerin sarsıntı öncesi gelir durumu araştırmasına bakıldığında Türkiye ortalamasına bile yakın olmadıklarını, bu bölgelerin kalkınması için bina yapmaktan çok daha fazlasının gerekli olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Alkin, kelamlarını şöyle tamamladı: “Bu bölgelere 500 bin tane mesken dikerek, otoyol yaparak bu bölgeleri kalkındıramayız; dijitalleşme lazım, dijital altyapılar kurmak lazım, spor, sıhhat, eğitim, sanat, kültür lazım. Bunları yapmazsak beyin göçü kaçınılmaz.” 

Türkiye’nin kıymetli teknoloji firmalarının paydaşı olduğu Bulutistan Customer Summit 2023’te; Arista/Network Exclusive, Veritas, İnspur, Norm Digital ve Atlas Space Platinum; Tecron Gold, Netsmart, ICT Teknoloji Gold; Rigosis Bilgi Sistemleri, Rasyona, Equinix ve Easy-IT firmaları ise Silver Sponsor olarak yer aldı. 

Etkinliğin sonunda gerçekleştirilen ödül merasiminde; Güçlü Holding, Boyner, Turkon Holding, Çalık Holding, Demirören Holding, Futurence, Kale Holding, İste Gelsin, Kale Clamp Mavi, Bizim Toptan, Flo, Agesa, Ulusal Faktoring, HDI Sigorta, Abdi İbrahim, Küresel Yatırım Holding, Kale Kilit, Endeksa, Ay Üretim, SabancıDx, Otomobilim.com, Eren Perakende, Uludağ İçecek, AGEAS ve Yıldız Holding’e 9 farklı kategoride mükafatları takdim edildi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hack forum hack forumu gaziantep escort bayan gaziantep escort hacker sitesi
escort izmit muğla escort hack forumbabilbet bahis forum bahis forumu onwin fethiye escort casino siteleri deneme bonusu veren siteler bahis siteleri en güvenilir slot siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu