Çip kıtlığı dalga dalga geliyor

Çip kıtlığı dalga dalga geliyor

Yarı iletken bölümündeki üretim derdi otomotivden sonra teknolojiyi de etkiliyor. Dünyada ve Türkiye’de çip kıtlığı yüzünden üretime orta veren ...

Yarı iletken bölümündeki üretim derdi otomotivden sonra teknolojiyi de etkiliyor. Dünyada ve Türkiye’de çip kıtlığı yüzünden üretime orta veren otomotiv devlerinin akabinde kıtlık bilgisayar, telefon, oyun konsollarını kapsayan tüketici elektroniğine sıçradı. Dünya çip krizini aşmaya çalışırken bölümden art geriye yatırım haberleri geliyor

Pandemi tesirinde tedarik zincirinin bozulmasıyla tüm dünyada başlayan çip kıtlığı otomotiv dalından sonra bilgisayar, telefon, oyun konsolu üzere teknolojik aygıtları da vuruyor. KPMG’nin yarı iletken bölümüyle ilgili hazırladığı rapora nazaran, panik alımlarıyla artarak büyüyen çip krizi, üreticileri yatırıma zorladı. Dünya devi çip üreticilerinden art geriye yatırım haberleri geliyor. KPMG’ye nazaran yaşanan kriz yarı iletken bölümünü büyütecek.

Dünyadaki çip krizini pahalandıran KPMG Türkiye Teknoloji Danışmanlığı Başkanı Alper Karaçar, yarı iletkenlerde 2020’nin ikinci çeyreğinde tespit edilen tedarik sıkışıklığının pandeminin tesiriyle ağırlaştığını söyledi. Karaçar, “Şirketler başta 2020’nin sonuna kadar üretimlerinin olağan düzeylere döneceğini iddia ediyordu fakat son üreticilerin panik alımı, dayanak gören güçlü taleple birleşince çip kıtlığı 2021’in birinci çeyreğinde de artarak devam etti” dedi.

Birinci evrede birçok global otomotiv üreticisinin çip krizi nedeniyle üretime orta verdiğini duyurunca dikkatlerin bu tarafa çevrildiğini vurgulayan Karaçar, şöyle devam etti:

“Küresel otomotiv üreticilerinin genelde muhtaçlık bazında alım yaptığı düşünüldüğünde, pandemi mühletince yaşanan duruşlar ve 2020’nin ikinci yarısında beklenenden daha süratli artan araba talebi, üreticileri yarı iletken tedariki konusunda hazırlıksız yakaladı. Otomotivde başlayan çip krizinin son devirde bilgisayar, telefon, oyun konsolları dahil olmak üzere tüketici elektroniğine sıçradığını görüyoruz. Dünya bu krizi aşmak için uğraş harcıyor. ABD Lideri Joe Biden da bilhassa yarı iletken kesimindeki tedarik zinciri sıkıntılarına dikkati çekerek, pandemi mühletince birçok kritik bölümde yaşanan tedarik sıkışıklığı nedeniyle tedarik zincirini güçlendirmeye yönelik bir kararname imzaladı. Birebir vakitte ABD’nin 37 milyar dolar büyüklüğünde bir fon oluşturacağını açıkladı. Hindistan hükümeti de ülkede çip üretim tesisi kurmayı hedefleyen her şirkete 1 milyar dolarlık bir fon sağlayacağını duyurdu. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), üretimi artırmak için üç yıl içinde 100 milyar dolarlık ek yatırım yapacağını açıkladı.

TSMC’nin en büyük rakiplerinden Intel, ABD’nin Arizona eyaletinde iki yeni fabrika kurmaya ve üretimi genişletmek için 20 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. Birçok ülke tedarik problemini çözmek için çip üreticilerine teşvikler sağlamayı hedefliyor, bunları vergi indirimleri olarak da görebiliyoruz. İş hayatı, eğitim, sağlık ve cümbüşün dijitale kayması bölüm için kıymetli bir büyüme fırsatı oluşturuyor.”

Bölüm krizden büyüyerek çıkacak

KPMG’nin bu yıl 16’ncısını açıkladığı Global Yarı İletken Bölümü Araştırması da kesimde pandemiyle ortaya çıkan trendleri ve şirketlerin beklentilerini ele alıyor. Global yarı iletken şirketlerinden 156 üst seviye yöneticinin katıldığı araştırma, yaşanan krizin kesimi büyüteceğini gösteriyor.

Rapora nazaran global yarı iletken bölümü kriz mühletince dayanıklılık göstererek, 2020 yılını yüzde 6,5 büyümeyle tamamladı. Birçok yarı iletken şirketi, 2020’de gelir ve karlılık beklentilerinin üzerine çıktı. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 85’i, 2021 yılında da gelirlerinde artış bekliyor. Yarı iletken üreticilerinin fiyatlandırma konusunda avantajlı oldukları bir periyottan geçmesi, güçlü maliyetlere karşın karlılıklarını muhafazalarını sağlıyor.

KPMG Yarı İletken Dalı İnanç Endeksi, 2020 yılında 59 puandan 2021’de 61’e yükseldi. Endeks, araştırmaya katılan yöneticilerin yıllık gelirleri, iş gücü hacmi, sermaye sarfiyatı, Ar-Ge harcamaları ve karlılığa ait görüşlerini tabir ediyor. Endeks son 15 yıl boyunca sırf iki defa 61 puan barajını geçmişti.

Talep daha da artacak

5G dahil olmak üzere kablosuz bağlantı ve Objelerin İnterneti (IoT) için artan talep düşünüldüğünde, yarı iletken dalı gelirlerinde en büyük artışı Sensörler ve MEMS (Mikro elektro-mekanik sistemler) gösterecek. Şirketlerin teknoloji altyapılarını gözden geçirmesi de mikroişlemciler için güçlü bir talep görünümüne işaret ediyor.

Araştırmaya katılanlara nazaran, bilhassa otomotiv uygulamaları yarı iletken dalında gelir artışı açısından, bulut bilişim, bilgi merkezi, yapay zeka ve tüketici elektroniği üzere uygulamaları geride bırakabilir.

En büyük risk korumacılık

Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 53’ü, önümüzdeki üç yıl içinde yarı iletken kesiminin karşılaşacağı en büyük sorunun korumacılık olacağını düşünüyor. Korumacılık, hudut ötesi düzenlemeleri, gümrük vergilerini, yeni ticaret mutabakatlarını ve ulusal güvenlik siyasetlerini kapsıyor. Korumacılığa ait telaşların, geçen yıla nazaran 16 baz puanlık artış kaydettiği görülüyor.

Bilhassa dünyanın en büyük iki iktisadı olan ABD ve Çin’in müdafaacı teknoloji ve ticaret siyasetleri, yarı iletken ekosisteminde maliyet baskısını artırırken tedarik zincirini daha da karmaşık bir hale getiriyor. İthal yahut ihraç edilen eserler üzerindeki gümrük vergileri şirketler üzerinde baskı kuruyor. Bunun sonucunda tedarik zinciri problemleri yarı iletken şirketlerinin ajandasında korumacılığın akabinde ikinci sırada yer alıyor. Araştırmaya katılan şirketlerin sırf yüzde 31’i tedarik zincirlerini optimize ederek çip ham unsurlarını farklı coğrafyalardan temin ettiğini belirtti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)