Dassault Systèmes’den “Yaşam İçin Su” kampanyası

Dassault Systèmes’den “Yaşam İçin Su” kampanyası

Toplumsal ve çevresel uğraşlar konusunda farkındalığı artırmaya yönelik başlatılan "Only Progress is Human” bağlantı kampanyasının bir sonraki ...

  • Toplumsal ve çevresel uğraşlar konusunda farkındalığı artırmaya yönelik başlatılan “Only Progress is Human” bağlantı kampanyasının bir sonraki adımı ile sanayinin sanal dünyaları kullanması teşvik edilerek tüketimin su üzerindeki tesirinin durdurulması ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin desteklenmesi hedefleniyor
  • Dassault Systémes kampanya kapsamında, 3DEXPERIENCE Lab ile açık inovasyonu hızlandırarak şirketlerin su ayak izlerini ölçüp optimize etmelerine yardımcı oluyor ve eğitim programlarını destekliyor
  • Daha sürdürülebilir olmayı hedefleyen müşteriler, eser hayat döngüsündeki su kullanımını simülasyonlar gerçekleştirerek değerlendirebiliyor

VELIZY-VILLACOUBLAY, Fransa — 20 Nisan, 2021 — Dassault Systèmes, toplumsal ve çevresel çabalar konusunda farkındalığı arttıran ve sanal dünyanın sürdürülebilir yeniliklerini kullanıcılarına ilham vererek teşvik eden “Only Progress is Human” (Tek İlerleme İnsandır) kampanyasının sıradaki etabı olan “Yaşam İçin Su” teşebbüsünü duyurdu. Kampanya kapsamında, sanayinin su tüketimini nasıl daha makul hale getirebileceğini belirlemesi ve dünyamızın çok kullanım tehdidi altında olan bu kıymetli kaynağını nasıl korunabileceğine ait zorlukların üstesinden gelmesi için ‘su ve tüketim’ temaları bir ortaya getirildi. Kampanyanın, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden “SKH-6: Herkes için pak su ve sanitasyon” taahhüdünün bir kesimi olarak konumlandırılacağı açıklandı.

Dassault Systèmes “Yaşam İçin Su” kampanyası aracılığıyla müşterilerinin çalışmalarını destekleyerek, ‘ölçme ve optimize etme’, ‘yenilik yaratma’ ve ‘eğitim’ alanlarında onlara yol gösterecek. Öncelikle, 3DEXPERIENCE platformu kullanılarak su ayak izinin ölçülmesi ve güzelleştirilmesi hedeflenecek. Dassault Systémes bunu gerçekleştirmek için müşterilere yaratılan tecrübenin ve çeşitli tasarım seçeneklerinin yol açtığı su tüketimi hakkında bilgi ve entegre sanayi tahlilleri sağlayacak. Projenin geleceğinde ise yapay zeka tarafından geliştirilen tekliflerin müşterilere yeni ve daha sürdürülebilir eserler, hizmetler ve tecrübeler yaratma konusunda rehberlik etmesi hedeflenecek.

Dassault Systèmes, 3DEXPERIENCE Lab aracılığıyla ‘su el izi’ fikrini de destekleyecek. Bu doğrultuda, su tüketimini azaltmaya muhtaçlık duyan sanayilerdeki süreçleri dönüştüren EEL Gücü üzere tesirli yenilikleri hızlandırmak için ‘toplu zeka’ kullanımına yük verilecek. Proje, OceanHub Afrika üzere dünya çapındaki kuluçka merkezlerinin ortak iştiraki ile güçlendirilecek.

Son olarak, Dassault Systèmes Vakfı’nın katkıda bulunduğu Fransa’daki Mission Ocean projesi üzere suyla ilgili değerli hususlarda farkındalığı artıran ve gelecek kuşaklara bu temel kaynağı muhafazalarına ilham vermeyi amaçlayan eğitim programları da desteklenecek.

Dassault Systèmes’in İdare Şurası Lider Yardımcısı ve CEO’su Bernard Charlès, proje hakkında şunları söyledi: “Suyu müdafaanın aciliyetini kabul eden dünya, yeni bir sorumluluk ve sürdürülebilirlik çağına gerçek ilerliyor. Bunu gerçekleştirebilmek için kesimin ‘Birleşmiş Milletler – Aksiyon On Yılı’ sürecinde oynayacak büyük bir rolü var. Yarattığımız bu sanal kainatlar, müşterilerimizin geleceğin sürdürülebilir iktisadında muhtaçlık duyulan yeni eser ve materyallerin üretim süreçlerini hayal edebilmeleri, tasarım modellerini geliştirmeleri ve test etmeleri açısından kilit rol oynuyor. Yeni sanayi tahlillerimiz sayesinde Paris Antlaşması amaçlarını karşılayan, daha sürdürülebilir bir sanayi ihtilali için dünyanın bir numaralı ortağı olabiliriz.”

Dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlası su kıtlığından etkileniyor

Suyun hayat için hayati değer taşıdığını belirten Dassault Systèmes yetkilileri, dünyanın her gün kullandığı mal ve hizmetlerin üretimi sırasında sanayilerin çok su kullanmasının bu kaynağı tehlikeye attığını belirtti. Dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının halihazırda su kıtlığından etkilendiği vurgulandı.

Geçtiğimiz yıllarda buna mahzur olmak için, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda BM’nin 2018-2028 yıllarını sürdürülebilir kalkınma ve entegre su idaresi odaklı “Su Hareket On Yılı” ilan ettiğine dikkat çekildi. Dassault Systèmes tarafından bu doğrultuda başlatılan “Yaşam İçin Su” projesinin, BM’nin bu hareketinin yanı sıra şirketin Bilime Dayalı Gayeler teşebbüsüne olan yönelik taahhüdü ve TCFD (İklimle İrtibatlı Finansal Beyan Vazife Gücü) Resmi Destekçisi rolüyle de uyumlu olduğu söz edildi.

Su tasarufu konusunda Dassault Systèmes ile emsal tutkuları paylaşan profesyonel kaşif ve maceracı Mike Horn, Bernard Charlès ile birlikte “Yaşam İçin Su” projesini tanıttığı görüntüde, “Profesyonel bir kaşif olarak, insan faaliyetlerinin dünyamızın durumunu direkt nasıl etkilediğine kendi gözlerimle şahit oldum. İnsanların dünyaya ve daha da değerlisi en pahalı kaynağımız olan suya sahip çıkması hayati değer taşıyor” dedi. Horn, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yalnızca BM’nin, STK’ların ve siyasetçilerin değil, birebir vakitte Dassault Systèmes’in CEO’su Bernard Charlès üzere sanayi başkanlarının de bu kilit hususun kıymetini vurgulaması memnunluk verici.”

Şubat 2020’de başlatılan “Tek İlerleme İnsandır” projesi, günümüzün toplumsal ve çevresel zorluklarına ait farkındalığı artırmak için çalışıyor. Bu irtibat kampanyası, insanlara bu zorluklarla ilgili daha derin içgörüler sunmak ve sürdürülebilir yenilikler üretmek için sanal dünyayı kullanma konusunda ilham vermeyi hedefliyor. Kampanya, merkezindeki ‘10 Girişim’ aracılığıyla, insan-odaklı ve gerçek-dünya tecrübeleri yaratan sanal ikiz tecrübelerinin bu zorlukları aşmada nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Bu kapsamdaki birinci teşebbüs, Dassault Systèmes’in tahlilleri kullanılarak tasarlanan dünyanın birinci 3B yazıcıyla üretilen elektronik kemanı 3DVarious’un “Virtual Harmony” isimli eşsiz müzikal ve görsel tecrübesi aracılığıyla, “Sanal dünyalar hisleri deneyimleme biçimimizi nasıl değiştirebilir?” sorusunu odağına aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)