Deutsche Post DHL Group sürdürülebilir (iklim nötr) lojistik projelerine 7 milyar Euro yatırım yapacak

Deutsche Post DHL Group sürdürülebilir (iklim nötr) lojistik projelerine 7 milyar Euro yatırım yapacak

Karbondan Arındırma Yol Haritası: Deutsche Post DHL Group, Bilim Temelli Gayeleri benimseyerek 2030'a kadar karbon nötr lojistik projelerine 7 ...

Karbondan Arındırma Yol Haritası: Deutsche Post DHL Group, Bilim Temelli Gayeleri benimseyerek 2030’a kadar karbon nötr lojistik projelerine 7 milyar Euro yatırım yapacak

  • Deutsche Post DHL Group’un yeni sürdürülebilirlik yol haritası savlı gayeler içeriyor
  • Küme, “Bilim Temelli Hedefleri” benimsemeye karar vererek Paris İklim Anlaşması’yla ahenk içinde sera gazı emisyonlarını azaltmayı hedefliyor
  • Küme bu maksatla 2030’a kadar iklim nötr lojistiğe 7 milyar euro yatırım yapacak
  • 2030 yılına kadar son kilometre teslim hizmetleri için 80 bin elektrikli araç alınacak, böylelikle filonun yüzde 60’ı elektrikli araçlardan oluşacak
  • İdare şurası fiyatlandırması de yeni sürdürülebilirlik yol haritasına bağlanacak
  • CEO Frank Appel: “Sarı renkli Kümemizi yeşil bir şirkete dönüştürerek gezegenimize ve toplumumuza değerli katkıda bulunacağız.”

Dünyanın başkan lojistik şirketi Deutsche Post DHL Group, karbondan arındırma çalışmalarını hızlandırıyor. Küme bu emelle karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik tedbirlere 10 yılda toplam 7 milyar euro yatırım yapacak. Kaynaklar bilhassa alternatif havacılık yakıtlarına, sıfır emisyonlu elektrikli araç filosuna ve etraf dostu binalara aktarılacak. Şirket, 2050’ye kadar sıfır emisyon amacı için yeni ve tezli orta gayelerini de ortaya koydu. Bu emelle Deutsche Post DHL Group, Bilim Temelli Maksatlar Girişimi’ne (SBTi) katılmayı ve Paris İklim Anlaşması’yla uyumlu olarak sera gazı emisyonlarını 2030’a dek azaltmayı taahhüt ediyor. Küme, etraf taahhüdünün yanı sıra toplumsal sorumluluk ve idare alanlarında da net tedbirler belirledi. Gelecekte idare konseyi üyelerinin fiyatları de sürdürülebilirlik yol haritasına bağlanacak. Mayıs ayındaki birinci yıllık genel heyette hissedarlara, idare heyeti fiyatlandırma sisteminin sürdürülebilir iş geliştirmeyle daha uyumlu hale getirilmesi önerilecek.

Appel: Sarı renkli Kümemizi yeşil bir şirkete dönüştüreceğiz

Dalı sürdürülebilir bir geleceğe taşımak ve ESG (Environmental, social and corporate governance-Çevresel, toplumsal ve kurumsal yönetim) gayelerine odaklanmak için sorumlu davrandıklarını belirten Deutsche Post DHL Group CEO’su Frank Appel, “Sarı renkli Kümemizi yeşil bir şirkete dönüştüreceğiz ve gezegenimize değerli katkı sağlayacağız” dedi. Covid-19’un 2025 stratejilerinde yer alan globalleşme, dijitalleşme, e-ticaret ve sürdürülebilirlik üzere mega trendleri pekiştirdiğini anlatan Appel, bu mevzular ortasında en acilinin sürdürülebilirlik olduğunu tabir etti.

Pak alternatif yakıtların kısa müddette iklime zararsız lojistiğin temel ögeleri ortasında yer alacağını vurgulayan Appel, bu yakıtlar sayesinde, bilhassa hava nakliyatında karbon emisyonlarının azaltılabileceğine ve dallar ortasındaki iş birliğine dikkat çekti.

Elektrikli araçlar, alternatif yakıtlar ve etraf dostu binalar

Sürdürülebilirlik taahhüdü, Deutsche Post DHL Group’un kurumsal kültürünün ayrılmaz bir modülü. Küme dört yıl evvel, sera gazı emisyonlarını 2050’ye kadar sıfırlayacağını açıklayan birinci global lojistik şirketi oldu. 2019’da devreye konulan “Strateji 2025” ile de sürdürülebilirlik kavramı, kurumsal stratejinin temel ögelerinden birine dönüştü. Bu yüzden şirket, yakın gelecekteki güçlü büyüme beklentilerine karşın, yıllık karbon emisyonlarını 2030’a kadar 29 milyon tonun altına indirmeyi planlıyor. Hızlandırılmış karbondan arındırma yol haritasında ortaya konan tedbirler olmasa, bu sayının yaklaşık 46 milyon ton olacağı varsayım ediliyordu.

Deutsche Post DHL Group, kısa aralık için de elektrikli araç sayısını artırıyor. 2030 prestijiyle, son kilometre teslimata yönelik global araç filosunun yüzde 60’ı elektrikle çalışacak. Böylelikle 80 binden fazla elektrikli araç yollarda olacak. Hava nakliyeciliği gerektiren daha uzun rotalarda ise şirket, yenilenebilir güçlerden elde edilen yakıtları destekliyor. Havacılıkta ve uzun yol nakliyeciliğinde, 2030 yılından itibaren yakıt gereksiniminin en az yüzde 30’unun sürdürülebilir yakıtlardan karşılanacağı öngörülüyor. Küme ayrıyeten etraf dostu gayrimenkullere de yatırım yapıyor. Yakın gelecekte ofisler, posta ve paket merkezleri, lojistik depoları üzere yeni binaların tümü iklime zararsız olacak.

Toplumsal sorumluluk: Çeşitliliğin desteklenmesi ve çalışan memnuniyetinin en yüksek seviyede tutulması

Deutsche Post DHL Group, fırsat eşitliği ve çalışan memnuniyetini de sürdürülebilirlik şemsiyesinde pahalandırıyor. Bu yüzden hala yüzde 23,2 olan bayan yönetici oranının 2025’e kadar en az yüzde 30’a yükselmesi öngörülüyor. Yüksek motivasyonlu ve çeşitlilik içeren iş gücünün müşteri memnuniyetinde kilit rol oynadığını belirten Deutsche Post DHL Group İnsan Kaynakları ve İşgücü Yöneticisi Thomas Ogilvie, fırsat eşitliğini desteklemeye bedel bulduklarını söz ediyor.

Bugüne kadar hudut ötesi ticareti destekleyen GoTrade, afet idaresinde süratli ve fiyatsız lojistik sunan GoHelp ve dezavantajlı gençlerin istihdam programı GoTeach üzere projeleriyle öne çıkan şirket, toplumsal sorumluluk alanında da her yıl net kârının yüzde 1’i oranında yatırım kelamı veriyor.

Kurumsal idare: Dünyanın her köşesinde en yüksek standartlar

Deutsche Post DHL Group, yeterli kurumsal idare konusunda da kurallarını katılaştırıyor. Bu kapsamda örneğin Tedarikçiler İçin Etik Kurallar güncellendi. Bu kılavuzdaki standartlar, sürdürülebilirlik kriterleriyle daha uyumlu hale getirildi. Şirket ayrıyeten insan haklarıyla ilgili yeni bir siyaset beyan etti. Pazar başkanı olarak etik iş uygulamaları ile adil davranış alanında rol model olduklarını belirten Deutsche Post DHL Group Finans Yöneticisi Melanie Kreis ESG’nin 2025 Stratejilerinin ayrılmaz bir modülünü oluşturduğunu tabir etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)