LG’den Tüketiciler İçin Daha Sağlıklı, Etraf Dostu Mesken Cümbüşü Aygıtları

LG’den Tüketiciler İçin Daha Sağlıklı, Etraf Dostu Mesken Cümbüşü Aygıtları

LG’den Tüketiciler İçin Daha Sağlıklı, Etraf Dostu Konut Cümbüşü Aygıtları LG, teknolojisini ve Ar-Ge yatırımlarını, meskende sıklıkla ...

LG’den Tüketiciler İçin Daha Sağlıklı, Etraf Dostu Konut Cümbüşü Aygıtları

LG, teknolojisini ve Ar-Ge yatırımlarını, meskende sıklıkla kullandığımız eserlerin tüketici sıhhatine ve etrafa hassas olması için kullanıyor.

Dünyanın pek çok yerinde, günlük hayat artık öncelikle konutlarımızın daha inançlı hudutları içinde geçiyor. Bu yeni meskene bağlı ömür üslubunun sonuçlarından biri, dünyayı daha düzgün bir yer haline getirmek için ne yapabileceğimiz üzere değerli mevzuları düşünmek için daha fazla vaktimizin olması… Dünyamız ve sakinleri için nasıl düzgün bir gelecek sağlayacağımızı düşündüğümüzde, sürdürülebilirlik muhtemelen aklımıza gelen birinci sözcüklerden biri… Pekala sürdürülebilirlik tam olarak nedir ve nasıl ulaşırız?

Sürdürülebilirlik terimi, ekseriyetle etrafın sıhhatini müdafaaya ve tabiat ile daha istikrarlı bir ömür usulünü teşvik etmeye yönelik geniş bir faaliyet ve teşebbüs yelpazesine atıfta bulunmak için kullanılıyor. Lakin sürdürülebilirlik, tek bir alana odaklanarak yahut bir kişinin uğraşlarıyla elde edilebilecek bir şey değil. Sürdürülebilirlik, herkesin kendi rolünü oynamasını ve yaşama, çalışma ve oyun oynama formunu yine değerlendirmesini ve birden fazla durumda değiştirmesini gerektiriyor.

Önde gelen bir tüketici elektroniği üreticisi olarak LG, çok beğenilen OLED TV’lerinin de dahil olduğu en son mesken cümbüşü eserlerinde, hem tüketiciler hem de gezegenimiz için doğruyu yapma davranışını benimsiyor. Sürdürülebilirlik, eser geliştirmeden üretime, kullanıma ve hatta eseri kullanım dışı bırakmaya kadar LG OLED TV’nin hayat döngüsünün her kademesine dahil ediliyor.

Şirketin yeni jenerasyon TV’leri, saygın bir test, inceleme ve sertifikasyon hizmetleri sağlayıcısı olan İsviçre Cenevre merkezli SGS Société Générale de Surveillance SA’dan Eko-Ürün onayını almış panelleri kullanıyor1. SGS, iç yerlerde havayı kirleten hususların azaltılması, tehlikeli hususların kullanımının azaltılması ve geri dönüştürülebilirliği kapsayan temel kıymetlendirme kategorilerinde LG OLED panellerinin gücünün altını çiziyor.

LG OLED’in “eco” tanımlaması, TV’lerin üstün imaj kalitesi için çok değerli olan eşsiz kendinden aydınlatmalı piksel teknolojisini içermesinin sonucu olarak gösteriliyor. Art aydınlatma gerektirmediğinden LG OLED, LED-LCD TV’ye nazaran daha az bileşen kullanıyor (bu bileşenler çoğunlukla etraf problemlerinin en kıymetli nedenlerinden biri olan plastikten yapılıyor) ve iç yer havasını daha az kirletiyor.

İç hava kalitesi, ısı üretildiğinde havaya salınan uçucu organik kimyasalların (VOC’ler) ortaya çıkartabileceği potansiyel sağlık problemleri nedeniyle değer taşıyor. Bir LG OLED panelinden gelen toplam VOC emisyonları, tipik bir LCD TV panelinin yüzde 50’sinden daha az oluyor ve kimi üst seviye LCD eserlerinden farklı olarak, LG OLED TV panellerinde kadmiyum ve indiyum fosfit üzere tehlikeli hususlar içeren rastgele bir bileşen kullanılmıyor.

Paneller tıpkı vakitte harika kaynak verimliliği ve nispeten yüksek bir geri dönüşüm oranı sunuyor. Tüm bu ögeler, LG’nin eserlerinin seyahatinin tüm noktalarında sürdürülebilirliği artırmaya yönelik dengeli ve geniş kapsamlı gayretlerine işaret ediyor.

LG OLED TV sırf etraf ve iç yer hava kalitesi için daha güzel olmakla kalmıyor, birebir vakitte tüketicilerin gözlerini de koruyor. Pandemi periyodunda insanların televizyon karşısında daha fazla vakit geçirmesiyle birlikte göz yorgunluğu olayları da artıyor. YouGov tarafından Fight for Sight ismine yapılan bir ankette, iştirakçilerin üçte birinden fazlası görme yetilerinin son aylarda kötüleştiğini söylüyor2.

Televizyon seyretmek kelam konusu olduğunda, gözle ilgili sıkıntıların ana nedenlerinin ekran titremesi ve mavi ışık yayılması olduğu söylenebilir. Ekran titremesinin göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olduğu biliniyor. Mavi ışık ise uyku sisteminde bozulmalara, göz yorgunluğuna, kuru gözlere ve yorgunluk hissine de yol açabiliyor.

Gelişmiş OLED panelleri sayesinde, LG OLED TV’ler TÜV Rheinland tarafından düşük mavi ışık yaydığı ve Underwriters Laboratories (UL) tarafından titreşimsiz olarak onaylandı. Dahası, şirketin en yeni OLED serisi, ABD merkezli sağlık standartları kurumunun düşük mavi ışık emisyon ihtiyaçlarını karşılayan dünyanın birinci Eyesafe sertifikalı TV panellerine sahip. Eyesafe tarafından gerçekleştirilen testlerde, LG’nin OLED panellerinin, benzeri boyuttaki birinci sınıf LCD TV panellerinden yaklaşık yüzde 50 daha az mavi ışık yaydığı görüldü.

LG eserleri ortasında, OLED TV’ler, gezegeni ve tüketicileri dikkate alan tek “eco” eserler değil. Sürükleyici mesken cümbüşü tecrübeleri kelam konusu olduğunda, ses kalitesi de manzara kalitesi kadar kıymetli bir hale geliyor. LG’nin dinamik, gerçekçi ses sağlayan en yeni ses tahlilleri, yeni kuşak TV’lerinde görülebilen birebir sürdürülebilirliğe odaklanmayı gösteriyor.

LG’nin 2021 soundbar modellerinin birçoklarının dış kasalarında reçine üzere geri dönüştürülmüş materyaller kullanılıyor. Birtakım modellerde ise, geri dönüştürülmüş PET şişelerden yapılmış jarse kumaş kullanılıyor. Bu eserlerin, ‘Global Recyled Standart’ı (Küresel Geri Dönüştürme Standardı) karşıladığı onaylanmış durumda3. Aslında, LG soundbarların birden fazla Geri Dönüştürülmüş İçerik için UL 2809 Çevresel Tez Doğrulama Prosedürü (ECVP) sahibi, bu da bu eserlerin etrafa hassas olduklarının bir teminatı niteliği taşıyor4.

Çevresel etkiyi ve atıkları azaltmak için öteki bir tedbir olarak, LG tüm eser kümesi için dünyayı düşünen ambalajları benimsiyor. Temel olarak geri dönüştürülmüş kalıplanmış hamurdan oluşan, evvelkilere kıyasla çok daha azaltılmış EPS köpük ve plastik kullanılan ambalaj, SGS’den Eko Eser sertifikası aldı5. Böylelikle, soundbarların en az çevresel tesire sahip olduğu, daha az hava kirletici yaydığı, daha az tehlikeli unsur içerdiği ve yüksek derecede geri dönüştürülebilirlik sağladığı SGS tarafından onaylanmış oldu. Dahası, ambalaj “L” halinde tasarlandığından, tipik bir teslimat kamyonuna daha fazla soundbar sığabiliyor ve bu da CO2 emisyonlarını düşürüyor.

Konut cümbüşü eserleri ile sürükleyici tecrübeler sunmadaki kararlılığının yanı sıra, hem tüketicilerin hem de etrafın sıhhatini dikkate alan LG, bu hususta öncülük etmeye devam ediyor.

1 SGS Eco Product Certification ECO / 18 / CEBEC / 00003’e nazaran, OLED TV panelleri, tehlikeli hususların kullanımını (Cd ve InP içermez), kullanılan iç yer kirleticileri (VOC) emisyonlarını azalttığını gösteren datalara dayalı olarak Eko Eserler olarak kabul edilir basamak ve kaynak ve geri dönüşüm verimliliği açısından harikadır.

2 Kasım 2020’de Fight for Sight ismine YouGov tarafından yapılan 2.021 iştirakçinin yer aldığı çevrimiçi anket.

3 SP7Y, SP2W, G1 modelleri.

4 SP11RA, SP9YA, SP8YA, SP7Y, SPD7Y, SP2W modelleri.

5 SP11RA, SP9YA, SP8YA, SP7Y modelleri.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)