MetLife, Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı’nın ‘JA StartUp Türkiye’ programı ile üniversiteli gençlere girişimciliğin yolunu açıyor

MetLife, Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı’nın ‘JA StartUp Türkiye’ programı ile üniversiteli gençlere girişimciliğin yolunu açıyor

Toplumsal sorumluluk çalışmaları kapsamında, bilhassa çocukların ve gençlerin gelişimlerine odaklanan projelere yaptığı katkılarla öne çıkan ...

Toplumsal sorumluluk çalışmaları kapsamında, bilhassa çocukların ve gençlerin gelişimlerine odaklanan projelere yaptığı katkılarla öne çıkan MetLife Türkiye; MetLife Vakfı’nın finanse ettiği ve MetLife gönüllüleri ile EMEA bölgesinde uzun yıllardır uyguladığı ‘LifeChanger’ projesini bir adım öteye taşıyor. LifeChanger kapsamında bugüne kadar 330 gönüllüsü ile hayallerindeki işi elde etmeleri için onları hazırlamak ve onlara ilham vermek gayesiyle ilkokul, ortaokul ve liselerden 5.800 çocuğa ulaşan MetLife, Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı’nın ‘JA StartUp Türkiye’ projesiyle üniversite öğrencilerine ulaştırmak üzere LifeChanger’ın kapsamını genişletiyor.

Junior Achievement tarafından Avrupa’da 18 yıldır gerçekleştirilen ve 20 ülkeden toplam 115 bin üniversite öğrencisinin dâhil olduğu JA StartUp programı; Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı tarafından Türkiye’de birinci defa bu yıl, MetLife gönüllülerinin katkıları ve MetLife Vakfı’nın finansal dayanağıyla başlatıldı. Proje kapsamında, teşebbüsçü olmak isteyen 19-30 yaşındaki üniversite öğrencisi / mezunu gençlere yönelik 14 haftalık bir program hayata geçiriliyor. Kelam konusu program müddetince iştirakçi öğrencilere fikirden iş modeli geliştirmeye, temel finans eğitiminden prototip oluşturmaya kadar girişimcilik ile ilgili birçok adımda eğitim, atölye çalışması ve mentorluk takviyeleri sağlanıyor; melek yatırımcılar ile network imkanları sunuluyor.

JA StartUp Türkiye programına katılmak üzere 62 üniversiteden müracaat olurken, değerlendirmeler ile yapılan eşleşmeler sonucunda 28 kent ve 55 üniversiteden 200 öğrencinin yer aldığı 35 startup grubu devam etmeye hak kazandı. 22 MetLife gönüllüsü, teşebbüsçü gruplara program müddetince mentorluk takviyesi sağlayacak; gençlere ilham verici içerik ve konuşmacıların yer alacağı e-talks’larda ise teşebbüsçü, mentor ve muharrirler uzmanlık ve tecrübelerini paylaşacaklar.

MetLife ayrıyeten, 35 ekibin ‘En Uygun Startup’ seçilmek için yarışacakları Türkiye finallerinde en inovatif eser ya da hizmet olarak seçilecek teşebbüs fikrine özel bir ödül de takdim edecek. Bu çerçevede MetLife, en inovatif eser ya da hizmet fikrine sahip ekibin projesini hayata geçirebilmesi için 3 ay sürecek, özel bir mentorluk takviyesi sağlayacak. Ulusal finalde birinci olacak teşebbüs kadrosu, Türkiye’yi “JA Europe Enterprise Challenge 2021” tertibinde temsil etmeye hak kazanacak.

MetLife Vakfı’nın katkıları ile Türkiye’de bu yıl birinci defa düzenlenecek ‘JA StartUp’ programının iş ortağı olmaktan gurur duyduklarını söz eden MetLife Türkiye Genel Müdürü Deniz Yurtseven; “MetLife Vakfı’nın 2014’ten bu yana muvaffakiyet ile yürüttüğü LifeChanger programı doğrultusunda; ülkemizdeki proje ortağımız Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı ile her yıl erişim alanımızı biraz daha genişleterek, çok daha fazla çocuk ve gencimizin eğitim ve meslek yollarına ışık tutmayı; onlara bu seyahatte rehberlik edebilmeyi amaçlıyoruz. Ne memnun bize ki bugüne kadar LifeChanger kapsamında binlerce gencimiz ile bir ortaya gelme, onların hayallerine ortak olma fırsatı yakaladık. Artık de JA StartUp Türkiye ile fikirlerine güvenen, teşebbüsçü olmak isteyen gençlerimize orijinal bir kapı aralıyoruz. Dünyadaki örneklerinden, bu programa katılan öğrencilerin 50’sinin program sonrasında kendi işlerini kurduğunu görebiliyoruz. AOL kurucularından Steve Case, Yahoo’nun eski CEO’su Marissa Meyer, Home Depot’nun kurucularından Bernard Marcus, Domino’s Pizza kurucusu Tom Monaghan, Indiegogo CEO’su Slava Rubin ve daha kaçları, Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı’nın ülkemizde temsil ettiği Junior Achievement programlarının mezunları ortasında. Gençleri iş dünyası ve melek yatırımcılar ile bir ortaya getirme manasında da memleketler arası alanda en düzgün uygulamalardan biri olarak kabul edilen JA StartUp Programı’nı, teşebbüsçü ruhuna, çalışkanlığına ve inovatif zekâsına büyük inanç duyduğumuz üniversiteli gençlerimiz ile buluşturmanın heyecanı içindeyiz” dedi.

JA StartUp programını Türkiye’de MetLife ile başlatmaktan büyük memnunluk duyduklarını lisana getiren Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı İdare Heyeti Lideri Çelik Ören ise “Türkiye genelinde 22 yıldır erken yaştan itibaren çocuklarımızın ve gençlerimizin potansiyellerini keşfetmeleri ve teşebbüsçü zihin yapısına sahip bireyler olarak yetişmesi için yaparak öğrenme temelli programlar düzenlemekteyiz. Programlarımızdan mezun teşebbüsçü gençlerimizin ve işbirliğinde olduğumuz üniversitelerin bizlerden üniversite düzeyinde bir program geliştirmemiz konusundaki ağır talepleri üzerine bu yıl birinci kez milletlerarası bir programı daha ülkemize kazandırdık. Bu aktif programı 2013-2014 Eğitim-Öğretim Dönemi’nden bugüne kadar ilkokuldan liseye kadar tüm okul düzeylerinde öğrencilerimizin hayatlarına dokunduğumuz paydaşımız MetLife Türkiye ile bir arada hayata geçirmek bizler için çok kıymetli ve heyecan verici. JA StartUp Türkiye programından mezun olan gençlerimize, işlerini hayata geçirmeleri için girişimcilik ekosisteminin değerli paydaşları ile birlikte fırsatlar sunmaya devam edeceğiz. Ayrıyeten belirtmek isterim ki gençlerimize yalnızca ulusal değil, milletlerarası fırsatların da kapılarını açmaktayız. Genç Muvaffakiyet Eğitim Vakfı’nın programlarına dahil olan gençlerimiz son iki yıldır lise seviyesinde Avrupa dereceleri ile bizleri gururlandılar. Bu yıl JA StartUp programı kapsamında üniversite düzeyindeki genç girişimcilerimizin de milletlerarası deneyimleri Avrupa finalleri ile başlayacak” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)