Pandemi çocuklarda ruhsal rahatsızlıkları artırdı

Pandemi çocuklarda ruhsal rahatsızlıkları artırdı

Covid -19 pandemisi nedeniyle yaşanan korku ve gerilimin çocuklarda görülen ruhsal rahatsızlıkları artırdığını söyleyen uzmanlar, aileleri ...

Covid -19 pandemisi nedeniyle yaşanan korku ve gerilimin çocuklarda görülen ruhsal rahatsızlıkları artırdığını söyleyen uzmanlar, aileleri uyarıyor. Bilhassa tik bozukluklarının pandemi periyodunda arttığını belirten uzmanlar, el hijyeni ve paklık kurallarının sıkça hatırlatılmasının, yatkınlığı olan çocuklarda takıntı bozukluğunun başlamasına ve devam etmesine yol açtığını söylüyor. Çocukların ilgi duyduğu alanlar göz önünde bulundurularak aktiviteler planlanmasını ve aileyle kaliteli vakit geçirilmesini tavsiye ediyorlar.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, pandemi devrinde çocukların psikolojisinin daha yeterli anlaşılabilmesi için değerlendirmede bulundu.

Erişkin ve yaşlı nüfus üzere çocuk ve gençlerin de pandemiden hayli olumsuz etkilendiğini aktaran Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, çocuk ve gençlerin büyüme ve gelişmesi süratlice devam ettiği için pandeminin getirdiği kısıtlamaların yalnızca bugünlerini değil, tahminen de yarınlarını bile etkileyebileceğini vurguladı.

Sevdiklerini kaybetme tasası en büyük yük

“Öncelikle Covid-19 virüsünün onları ve sevdiklerini hasta etme ve tahminen de kaybetmelerine neden olma derdi taşımak pandeminin getirdiği en değerli yüklerden biridir” diyen Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar birçok çocuk ve genç, kendilerinin ve sevdiklerinin bu virüs nedeniyle hasta olduğuna ve kimilerinin bu hastalığı çok ağır atlattığına şahit oldu, birtakım çocuk ve gençler ise bu nedenle sevdiklerini kaybetti. Hastalık ve bulaşma telaşı dışında okulların kapanması, derslerini ve arkadaşlıklarını çevrimiçi eğitimle sürdürmeye çalışmaları onları zorladı. Akademik muvaffakiyetlerini çevrimiçi eğitimle sürdürmek tesirli öğrenme imkanları azalttı. Arkadaşlarından uzak kalmaları toplumsallaşma süreçlerini sekteye uğrattı. Bununla birlikte harekete ve güçlerini boşaltmaya en çok muhtaçlık duydukları vakitlerinde konutlarına hapsoldular. Tüm bunların çocuk ve gençlerin ruh sıhhatini olumsuz etkilediğini söylemek sıkıntı olmaz.”

Çok fazla ekran karşısında kalıyorlar

Pandemi devrinde çevrimiçi eğitime devam eden çocukların her gün uzun müddetler ekran karşısında ve hareketsiz kaldığını hatırlatan Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, akabinde da oyun, cümbüş ve hareket etme muhtaçlıklarını da konutta sağlamak zorunda kaldıkları için birçok çocuğun çok fazla mühletlerle ekran karşısında olduğu ihtarında bulundu.

Takıntı bozukluğu ortaya çıkıyor

Ekranın uzun mühletlerle kullanımının kimi psikiyatrik bozukluklar için risk oluşturduğunu anlatan Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, “Özellikle tik bozukluklarının pandemi devrinde arttığını görmekteyiz. Bununla birlikte pandemi ile birlikte virüsün yayılmasını engellemek için uyulması gereken el hijyeni ve paklık kurallarının sıkça hatırlatılması, yatkınlığı olan çocuklarda takıntı bozukluğunun başlamasına ve devam etmesine neden olmaktadır. Bu periyotta görülen takıntı bozukluğunda belirtiler el yıkama ve temizlenememe hissi ile başlayıp artmakta ve birden fazla vakit buna temizlenme takıntıları dışında öteki takıntılar da eklenmektedir. Pandemide bilhassa gençlerde depresyon ve tasa bozukluklarının arttığını söyleyebiliriz. Yeniden en kıymetli psikiyatrik meselelerden biri olan internet ve bilgisayar oyunlarına çok düşkünlük ve bağımlılık aileleri en çok endişelendiren sorunlardan bir diğeridir” dedi.

İlgi duyduğu alanlarda aktiviteler planlayın

Ekran kullanımını artmasının fizikî olarak çocukları hareketsizleştirmekte, çok kilo alımına neden olduğunu belirten Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, bununla birlikte bilhassa bilgisayar oyunları ve toplumsal medyada çok vakit harcamanın çocukların akademik alanlara ilgisini azalttığını, ders sorumluluğunun ve çalışmanın azalmasına neden olduğunu lisana getirdi.

Uzun müddetli ekrana maruz kalmanın, tikleri olan çocukların tiklerini düzgünce kötüleştirdiğini, olmayan fakat yatkın çocuklarda da tiklerin ortaya çıkmasına neden olduğunu bildiren Doç. Dr. Emel Sarı Gökten şu tavsiyelerde bulundu: “Aileler çocukları ile birlikte yapabilecekleri etkinlikler konusunda yaratıcı olmalıdırlar. Çocuklarının sevdiği ve ilgi duyduğu alanları fark edip birlikte aile vakitleri, uygun olan vakitlerde birlikte tabiat yürüyüşleri ya da seyahatler, sohbet etme, birlikte masa oyunları oynama üzere aktiviteler yapmaları gereklidir. Aileler bunları yaparken çocuğun ilgisini gözettikleri üzere kendilerinin de keyif alacağı aktiflikleri seçmelidirler. Ailenin her bir üyesinin dahil olacağı ekran kısıtlama saatleri yapılmalı ve herkesin buna uyması sağlanmalıdır. Meskende yapılabilecek spor faaliyetleri, dans, müzik ve fotoğraf üzere sanatsal ve dinlendirici etkinlikler hem erişkinlerin hem de çocuk ve gençlerin zorluklarla baş etmelerine ve rahatlamalarına takviye olacaktır.”

Artık aileyle kaliteli vakit geçirme devri

Zorluklarla dolu devirler geride kaldığında, bireylerin eskiye nazaran güçleneceğini ve baş etme hünerlerinin gelişeceğini aktaran Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, Covid-19 pandemisi periyodunu de bir fırsat periyodu olarak görmenin ve geleceğe umutla bakmanın en gerçek yaklaşım olacağını belirtti. Bu devri fırsat devri olarak görmek için Doç. Dr. Emel Sarı Gökten tavsiyelerini şöyle sıraladı:

“Eski gündelik ömür yoğunluğu sırasında gözden kaçırdığımız ya da vakit bulamadığımız hususlara bu periyotta eğilebiliriz. Yetersiz olduğumuzu düşündüğümüz alanların üzerine yoğunlaşabiliriz. Artık teknolojinin ilerlemesiyle birçok gelişim alanını internet üzerinden takip etmek mümkün hale gelmiştir. Sanat ve sporla ilgili aktiflikleri, bir yabancı lisan tahsili konusunu, derslerde eksik kalınan noktaları ve tahminen de ailemize ayırmamız gereken lakin yoğunluk nedeniyle aksatılan kaliteli vakitleri bu periyotta telafi etmeye çalışmak çok güzel olacaktır. Ebeveynlerin karamsar değil, gelecek konusunda daima umutlu olmaları ve çocuklarına bu umudu aşılamaları hem kendi hem de çocuklarının ruh sıhhatine yeterli gelecektir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)